Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna www.nestor-electronic.pl
Forum sterowników procesorowych- programy BASCOM

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Cinquecento 900 (wtrysk) - Skąd wziąść impulsy drogi ?

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Komputer pokładowy-zagadnienia ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
narvany
Nowy

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 12:34 am    Temat postu: Cinquecento 900 (wtrysk) - Skąd wziąść impulsy drogi ? Odpowiedz z cytatem

Witam,
zamontowałem do swojego samochodu komputer pokładowy, dostarczyłem mu praktycznie wszystkie informacje (INJ z wejscia komputera). Brakuje mi tylko impulsów drogi VSS.
Pomyłkowo pobrałem je z komputera z wyjścia czujnika obrotów wału korbowego.. ale to raczej nie to o co mi chodziło... przynajmniej obserwując wskazania, ponieważ na postoju Smile mierzy mi prędkość wału Smile zamiast wskazywać 0 km/h, jest ok 10 km/h - już po skalibrowaniu na odcinku 9km jazdy ze stałą prędkością. Pozatym nie wiem czy wszystko było w porządku ponieważ w czasie kalibracji wskazania INJ faktycznie odpowiadały stanowi dodania gazu, natomiast to co sie działo z impulsami drogi.. to nie wiem czy było to normlane wyraźnie wartości skakały w zakresie od małych wartości do 200-300.. (impulsy INJ i drogi VSS idą przewodem który jest ekranowany więc nie powinno chyba być problemów z tym.. no chyba że za mała amplituda sygnału i wchodziły na to zakłócenia z cewki układu zapłonowego, albo faktycznie to nie to wyprowadzenie o które chodziło....

Impulsy pobrałem z wejść 18 (INJ) i 11 (rzekomy czujnik drogi...).

Sam czujnik ma taką konstrukcję jak poniżej co być może tłumaczy duża wahania wskazywanych wartości imp. drogi (zbyt duża ilość imp. w danej chwili... (duża ilość szczelin i duży moment obrotowy) Dlatego tym bardziej wydaje mi się że impulsy wziąłem ze złego miejsca.

Pod tym linkiem trochę info o czujnikach tego typu...

http://www.imc.pcz.czest.pl/imtits/pliki_PiSEZS/Czujniki_predkosci_obrotowej_silnika.pdf

Schemat połączeń w cc 900 wygląda mniej więcej tak..

Zastanowiła mnie też jedna rzecz po pierwszej kalibracji.. a mianowicie komputer zaczął wskazywać prędkość dopiero po jakimś czasie... chyba po ponownym uruchomieniu samochodu. Potrzebny jest mu jakiś reset zasilania czy coś takiego do poprawnego funkcjonowania. ?

Czytałem trochę o rozwiązaniach z halotronem i magnesami mocowanymi na tarczy koła, ale ni wydaje mi się to zbyt trwałe rozwiązanie mechaniczne (ew. jaki konkretnie model halotronu musi to być - oznaczenie mile widziane).
Czy jest jakaś inna alternatywa niż to rozwiązanie..
Ew. czy można do tego jakoś wykorzystać licznik kilometrów dziennych w zegarach, lub gdzieś w instalacji elektrycznej te impulsy sie pojawiają , ew. jakiś impulsator na linkę przy zegarach, idzie coś takiego kupić ?
Proszę o pomoc, i pozdrawiam.

Bibliografia
1. Obsługa i naprawa Fiat Cinquecento - Krzysztof Trzeciak, wyd.Auto

Ostatnio zmieniony przez narvany dnia Sob Kwi 19, 2008 11:54 pm, w całości zmieniany 3 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
jackow2
Bardzo zaangażowany

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 4:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

patrz
http://www.centomania.pl/manuale/index.php?site=detail&id=31
Ty nie masz czujnika Vss Exclamation
Twoim ratunkiem jest halotron
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
narvany
Nowy

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 9:33 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

też tak myślałem..

".... czy można do tego jakoś wykorzystać licznik kilometrów dziennych w zegarach, lub gdzieś w instalacji elektrycznej te impulsy sie pojawiają , ew. jakiś impulsator na linkę przy zegarach, idzie coś takiego kupić ? "

stąd pytanie o impulsator, czy idzie to w ogóle kupić bo było by to znacznie lepsze rozwiązanie niż halotron i czy ktoś już takie coś stosował w cc.
Ew. czy macie jakieś zdjęcie przedstawiające w jaki sposób można zamontować hallotron i gdzie najlepiej (chodzi mi nie o sam sposób montażu - bo to wymyśle sam, ale o sprawdzone miejsca w których taki czujnik ma szanse długo pożyć Smile

Jaki halotron użyć najlepiej (symbol) i w jaki sposób go podłączyć do komputera ?

Pozdrawiam, i dzięki za odp.

Ostatnio zmieniony przez narvany dnia Sob Kwi 19, 2008 11:52 pm, w całości zmieniany 1 raz
Powrót do góry
rafal
Site Admin

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 4:38 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z tego co wiem to w wiekszość aut takich jak Twoja nie ma czujnika drogi- sam nie wiem czemu tak to zrobili. Dlatego nalezy odrazu założyć czujnik hallotronowy i po sprawie.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 9:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

licznik w cc 900 działa na tej samej zasadzie co w maluchu Smile wiec da sie tam bezporoblemowo włożyć halotron Smile
30 min roboty jak nie napotkamy zadnych problemów
Powrót do góry
narvany
Nowy

PostWysłany: Sob Kwi 19, 2008 11:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Mam pewien pomysł rozwiązania, czy tego typu koncepcja miała by prawo działania... pytam ponieważ nie miałem nigdy do czynienia z halotronami.. i nie mam pewności czy ten sposób montażu byłby odpowiedni.

No i oczywiście nasuwa się drugie pytanie, jakiego typu halotronu użyć, i gdzie najtaniej kupić (żałuje że wywaliłem stare magnetowidy bo pamiętam że w nich przy głowicy zawsze był halotron.)

Czy te były by odpowiednie ?
UGN3120U http://www.datasheetarchive.com/pdf/3527904.pdf
lub
UGN3140U http://www.datasheetarchive.com/pdf/3527965.pdf
widziałem że są dość tanio w ofercie diax.pl
http://diax.pl/sklep/index,105.html?osCsid=f11cd14db8f29a541206aba278e653f7

A swoją drogą, mam też pytanie, jest może wersja tego komputera pokładowego na atmege w postaci do skompilowania, bo mam kilka pomysłów, jak już to do końca uruchomię Smile
narvany
Nowy

PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 10:52 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na elektrodzie ktoś podsunął jeszcze jedno rozwiązanie:
http://www.cbe.com.pl/index.php/ida/3/?idp=60

Jednak z racji tego że już trochę zabrnąłem w temat, i przy okazji wydłubałem hallotron z wentylatora od pc mam go akurat pod ręką sprawdzę czy to zadziała.
Typ halotronu to ATS266. Trochę inny niż ten który chciałem użyć bo z 4 wyjściami. Ale z tego co zrozumiałem z noty aplikacyjnej wychodzi na to że wyjścia również są zwierane do masy, a w zależności od wyjścia BO, BOD pojawiają sie na nich zanegowane stany (w końcu miało to niby podawać odwrotnie polaryzację na cewkę silnika wentylatora) Wydaje mi się że podanie z jego wyjścia impulsów na wejście komputera powinno wystarczyć. Co o tym myślicie ?

http://weber-systems.pl/temp/ats266-316h.pdf
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 11:53 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ten sposób podłączenia halotronu na obrazku jest identyczny jaki ja zrobiłem w maluchu Smile widze ze więcej ludzi myśli tak jak ja Very Happy
Powrót do góry
rafal
Site Admin

PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 3:36 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jeśłi chodzi o czujnik hallotronowy to najlepiej zakupuic ten który mam w ofercie w sklepie internetowym, jest on przetestowany i na 100 % działa, bo sa rózne rodzaje hallotrownó i ja sam kupiłem z 5 rodzi zanim trafiłem odpowiedni.
Tak wiec nie ma co oszczędzać 5 zł i kombinować jak już masz gotowe na tacy podane Smile
Takie jest moje zdanie
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
narvany
Nowy

PostWysłany: Nie Kwi 20, 2008 10:26 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dodano wieczorem:
Plan się powiódł Smile Halotron zamontowany w prędkościomierzu spełnia swoje zadanie Smile (4 nóżkowy halotron ATS266 z wiatraka od PC) generuje impulsy (impulsy zostały wzięte z wyprowadzenia BOD, BO wisi w powietrzu). Jedyna różnica w założeniu a w realizacji polega na zamontowaniu halotronu prostopadle w stosunku do pozycji która była przyjęta wstępnie (wynika to z umiejscowienia czujnika w halotronie - z noty katalogowej) (przyklejony klejem na gorąco do el.obudowy tarczy prędkościomierza - równolegle w stosunku do powierzchni magnesu).
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Komputer pokładowy-zagadnienia ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: