Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna www.nestor-electronic.pl
Forum sterowników procesorowych- programy BASCOM

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Nowy program do komputera pokładowego
Idź do strony 1, 2  Następny

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Komputer pokładowy-zagadnienia ogólne
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 9:37 pm    Temat postu: Nowy program do komputera pokładowego Odpowiedz z cytatem

Witam,

Czytając posty dotyczące komputera pokładowego spostrzegłem, że wiele osób chciałoby do programu Rafała dodać/usunąć jakieś jego funkcje, wykorzystać inny wyświetlacz etc.
W związku z tym Idea chciałbym spróbować swych sił Wink i napisać swój, alternatywny program.

Chciałbym aby użytkownicy w/w komputerka wymienili funkcje które według Was są potrzebne i które powinien obsługiwać program.
Jaki wyświetlacz: alfanumeryczny, graficzny i jaki duży Question
Czy warto zaimplementować osobne pomiary/wskazania dla gazu i benzyny (spalanie, zasięg, procentowy wskaźnik poziomu paliwa) Question

Poniżej kilka moim propozycji:
1. wyświetlacz 4x16
2. Pomiar spalania benzyny (średni/tymczasowy)
3. Pomiar spalania gazu (LPG) (średni/tymczasowy)
4. Pomiar przejechanego dystansu
5. Pomiar temperatury wewnątrz jak i na zewnątrz auta
6. Pomiar napięcia akumulatora
7. Pomiar prędkości jazdy
8. Pomiar ilości paliwa w zbiorniku
9. Zasięg na benzynie
10. Zasięg na LPG
11. Obrotomierz
12. Alarm przepalenia żarówek (postojowe, mijania, drogowe etc)
13. Zegarek z kalendarzem
14. Inspekcja olejowa
15. ???? - co jeszcze

Czekam na Wasze propozycje i uwagi.
LoLu
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 11:03 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pikuś ty to twardziel jesteś Very Happy
Na wstepie sugeruje zmiane Orginalnej Atmega8 na 168 Very Happy,bo to o czym piszesz że chcesz napisać heheheh sie nie zmieści, ale na pewno sam dobrze wiesz Very Happy

Sugerował bym napisać program z wszystkimi dostępnym opcjami, natomiast włącznie lub wyłączanie interesujących opcji wybierane było by z poziomu Menu przez użytkownika (pożyteczne np, dla tych którzy nie chcą czegoś podłączać - np.Obrotomierz który już mamy, lub nie wiedzą jeszcze jak to zrobić Very Happy)
Dla bajeru można by zrobić sterowanie dmuchawą w zależności od ustawionej temp, ciekawym byłoby też automatyczne włącznie wycieraczek, mrugnięcie awaryjnymi przy gwałtownym hamowaniu, "odprowadzanie" czyli włącznie świateł mijania, na określony wcześniej czas po zablokowaniu lub odblokowaniu drzwi pilotem centralnego zamka.
jakiś czas temu wykorzystując stary sterownik centralnego zamka, zrobiłem koledze odpalanie skutera "na pilota" Potrzebne były do tego 4 przekaźniki mostek gretza, i chyba 2 diody i oczywiście sam sterownik z plotami - koszt całkowity wyszedł bez mojej roboty mniej niż 100zł. Może by zacząć tuningować Komputerek, odpalanie z pilota zakładając że nasze auto odpala na dotyk bez wciskania gazu to żadena wielka filozofia Very Happy

Mam mnóstwo pomysłów, tylko czasu brakuje na nie. Gdyby doba miała 72g, a ja mógłbym żyć 500 lat, może udało by mi sie zrealizować polowe z nich Very Happy
tmerlin
Rozpoczyna

PostWysłany: Sob Mar 08, 2008 11:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ooooo nareszcie może ktoś rozbuduje komputer dla użytkowników.

Ja posiadam Opla Astre, i bardzo interesowałem sie firmowym komputerem (MID). Mimo, że jest firmowy to jednak ma pewne braki. Plusem jest współpraca z CC (Check Control - sprawdzanie samochodu). Dużym brakiem jest to iż jest po niemiecku i ma wyświetlacz z dwiema liniami znaków.

Komputer pokładowy który by spełniał zachcianki "wszystkich" musi mieć sporo pamięci na program oraz sporo elementów I/O.

Co do twoich punktów:
12. Opcja, najlepiej na układach I2C lub 1Wire, gdyż na 2 przewodach możemy podłączyć wiele czujników. w CC żarówki włącza się w szereg z układem sprawdzającym.
13. Najlepiej jak by się wyświetlał zegarek cały czas powiedzmy w ostatniej linii na ostatnich znakach
Jeśli zegar ma być obsługiwany przez generator w procku (a nie osobny - przy wyłączonym procesorze po zgaszeniu silnika) to wyświetlacz powinien byc odłanczany (nie tylko podświetlanie)

15. jeśli już mamy pomiar temperatury wewnątrz auta to może pokusić się o sterowanie klimatyzacją w celu utrzymania temperatury?
16. Można by jeszcze pomyśleć o tempomacie (który jest np w takim MID'zie)
17. Jeśli podłanczamy czujniki to może czujnik poziomu płynu spryskiwaczy i np poziomu płynu chłodniczego/oleju?
18. Przypomnienie o światłach/włączenie świateł po przejechaniu powiedzmy 1km
19. Układ bezpieczeństwa odcinający zapłon gdy np: po przekręceniu stacyjki nie zostanie wciśniety jakis klawisz/przełącznik, itp
20. Jeśli jest inspekcja olejowa to może date przeglądu technicznego (ojj czasami się zapomina)
21. Może przypomnienie (albo czujnik) niezapiętych pasów. Wylaczenie klawiszem.
22. Powiem, że super by było jak by można było sterować 2 przyciskami.

Mnie właśnie coś takiego by się marzyło dodatkowo w komputerze samochodowym. No niestety GPS'a nie podepniemy Wink
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
LoLu
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 1:23 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

A po co ci gps, ? do każdej komórki można go załadować teraz! Po co 2 razy kasę wydawać ? mam gps w komórce od 3 lat i zjechałem na nim pół europy !!!
Tempomat hmm, do opla kupisz na allegro komplet za 150zł, za dużo zabawy z siniczkami krokowymi, czyjnikami hamulca, sprzegła, włącznkami itd, ale jakby sie uprzeć..
A co do zewnętrznego układu zegara - zegara - on działa cały czas, podaje czas - zawsze kiedy go o to zapytać, wiec nie rozumiem po co ma być wyłączanie wyświetlania godziny? logiczne chyba że wyłączając komputerek wyłączymy lcd a co dalej za tym idzie i godzinę. Aktualizacja i ponowne wyświetlenie po włączeniu, jak inaczej niby ma to działać ??
tmerlin
Rozpoczyna

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 9:05 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Ja tez mam w telefonie GPS (Motorola A925), ale tak tylko dywagowałem sobie o mozliwościach komputera Wink.
Wiem, ze do Opla kupie, bo juz się za tym rozglądałem. Układ nie jest trudny.
Jeśli chodzi o zegar. Miałem co innego na myśli. Jeśli komputer ma mieć zegar to może być on dwojaki:
1. wykorzystywany jest generator wewnetrzny (ale wtedy nie zrobisz sleep komputerowi przy wyłączonym zapłonie bo zegar się zatrzyma)
2. wykorzystujesz dodatkowy układ który jest zegarem czasu, a komputer tylko pobiera od niego dane po uruchomieniu.
Z tego co pamiętam Miglandz z swoim projekcie wykorzystał pomysł 1 by uprościć układ. W takim przypadku dla oszczędności akumulatora trzeba by było wyłączać LCD. PiKuŚ nie wspomniał nic o tym, że przebuduje układ elektroniczny by zastosować zewnetrzny układ zegara. Ja napisałem propozycje dla oryginalnego schematu.
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 9:06 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lolu, co do procesora to jeszcze się nie wypowiadałem bo najpierw muszę wyznaczyć warunki brzegowe, czyli ilość funkcji, wej/wyj IO itd. jakie będą wymagane do implementacji wszystkich proponowanych funkcji.
Co do pomysłu ze zdalnym odpalaniem auta to ja raczej nie chciałbym rezygnować z wbudowanego imobilajzera tylko po to aby mieć taki bajer. dodatkowo należałoby zainstalować czujnik/i wykrywania "luzu" no i przynajmniej zaciągniętego hamulca ręcznego.

Tmerlin, co do kolejnych punktów to poniżej moje komentarze:
12. Nie trzeba stosować układów na 1wire czy I2C, ja myślałem raczej o wykorzystaniu już istniejących bezpieczników i pomiarze na nich spadku napięcia.
13. Nie prawda, zegar się nie zatrzymuje po przejściu procesora w tryb power-save. Nie widzę problemu z wyłączeniem wyświetlacz
15. Do zrobienia.
16. Raczej tego nie będę rozważał.
17. Nie widzę problemu.
18. j.w.
19. j.w.
20. Również nie widzę problemu.
21. j.w.
22. A tutaj to trzeba byłoby wymyśleć jakąś dobrą kombinację klawiszy do obsługi wszystkiego (programowanie, przełączanie ekranów, zerowanie nastaw etc)

W dalszym ciągu brakuje odpowiedzi odnośnie wielkości wyświetlacza?

Może ktoś jeszcze ma jakieś propozycje Idea i coś dorzuci Question
tmerlin
Rozpoczyna

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Jesli chodzi o mnie to świetnym rozwiązaniem był by wyświetlacz 4x16, 2x16 to troche mało informacji jednocześnie na ekranie.
Jeśli chodzi o wyświetlacz graficzny ... pewnie każdy by chciał kolorowy Wink, w tym przypadku można by zastosować wyświetlacz od telefonu komórkowego (bardzo tanie). Już kiedyś podawałem link do takiego projektu. Problemem była by pamięć (tablica znaków i elementów graficznych - pewnie ktoś by chciał ikonki zamiast napisów) i prędkość procka by przesłać znaki na ekran.

Wg mnie wyświetlacze alfanumeryczne są czytelniejsze od wyświetlaczy graficznych. Ale to tylko moje przemyslenia.
Adn 12. W tym punkcie miałem na myśli podłączenie się czyjnikami. Wtedy można oszczędzać na portach procka. Bo jeśli chcesz sprawdzać żarówki to musisz mieć co najmniej dwa pomiary (że o żarówce cofania, stopu nie wspomne).
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 9:24 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Prędkością procka to bym sie nie martwił, bo i tak nie można przesadzać z częstowliwością odświerznia wyświetlacza (efekt tzw. zamarzania).

Czujniki jak najbardziej można zastosować tylko że rozwiązanie takie podraża konstrukcję całego układu, a mi chodziło żeby zrobić go jak najmniejszym kosztem.
rafal
Site Admin

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysł ciekawy- osobiście życze powiodzenia Smile

Oczywiscie pomysłów można miec mnustwo, jednak nalezy pamiętać o tym, że podłanczanie róznego radzaju czujników to nie problem dla procesora ani tez dla programisty, problem z podlączneiem tego całego złomu do auta Sad
Kazdy dodatkowy kabelek poprostu przeraża ludzi nie mających pojęcia o elektronice Sad
Ale można by pominąć "nieelektroników" i pomyśleć tylko o zapaleńcach, wtedy to ma sens.

Jednak powiem czemu ja nie podjałem sie takieg temetu: Poprostu wiekszość ludzi kupujących płytkę chce żeby montarz był jak najprostrzy. Jełśi chodzi o obrotomierz nba przykłąd to w każdym aucie musiał być to inaczej rozwiązać Sad Ludzie mają róże autka i tu jedynie zdał by egramin pomiar napięcia indukowanego na kablach WN. Niestety nie chciał bym cie martwić, ale nawet zastosowanie ATMEGA168 tu za dużo nie pomoże :(Myślałem kiedyć nawet o takiej prezjściówce z ATMEGA128 na atmega8 wtedy zyskalibyśmy na pamięci, ale to bez sensu może by już było lepiej nowy projekt zrobić.
W niedługim czasie będe miłą w ofercie nowy projekt pod atmega 32/64 i napewno komputerek przystosuje tez to takiej płytki, ale narazi nie wiem kiedy dokładnie.

No ale żeby nie zniechęcać- pomysł ciekawy niech ci co mówią że BASCOM to szajs zobaczą, że są ludzie którym sie on podoba Smile

Cieze się rtównież, że mogłem sie doi tego przyczynić.

Więc życze wytrwałości- no i - do roboty Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 10:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Kwestia rozwiązania obrotomierza jest chyba prostrza niż myślisz, no chyba że ja się mylę Wink . Wg. mnie wystarczy tylko mierzyć czas pomiędzy kolejnymi wtryskami paliwa (benzyna/gaz).

Co do wielkości potrzebnej pamięci no to już chyba lekka przesada (128k mało!!!).

Za życzenia oczywiście dziękuję.
tmerlin
Rozpoczyna

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 10:16 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

U mnie w Oplu nie mam zegara od obrotomierza (chociaż moge zmienić zegary by coś takiego mieć). Obrotomierz mogę podłączyć bez problemu pod odpowiedni kabel który daje impulcy które trzeba tylko zliczać. Oczywiście tylko dlatego, że w aucie przewidziano obrotomierz. W przypadku innych samochodów jest zupełnie inaczej.

Też myślę, że 128k pamięci na program to dużo. Można już robić bajery, mimo, że Bascom nie słynie za bardzo z optymalizacji programu. No ale pisanie obsługi wyświetlacza w czystym asemblerze to partyzantka. Można się pokusić nawet o ikonki, co prawda proste, ale już coś, chyba że autor zdecyduje się na wyświetlacz graficzny (chociaż tu może byc problem z podłączeniem do płytki - wyświetlacze takie często mają napylane na szkło ścieżki i są podłanczane przez gumę przewodzącą).

Zgadza się, że ilość kabelków może przerażać, ale zawsze jeśli ktoś nie bardzo wie jak podłączyć to albo ktoś z formu będzie służył pomocą, ale elektryk samochodowy zrobi to za niego. No niestety, nie da się uniknąć kabelków, nawet bez czujników (dla prędkościomierza i obrotomierza) trzeba się wpiąć w instalacje ( i to też często nie jest łatwe).
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Mar 09, 2008 10:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wydaje mi się, że niepotrzebnie zaczynamy rozważać "kwestię kabelków" i uciążliwość ich podłączenia a co za tym idzie zbaczamy od meritum sprawy.

Przecież jeżeli ktoś nie chce za dużo "grzebać" w instalacji albo nie potrzebuje wszystkich feature'ów to nie musi wszytkiego podłączać. Podłączy tylko to na czym mu zależy.
hudy21
Nowy

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 3:46 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam w końcu autor projektu się o coś nowego pokusił BRAWO za chęci.
1. wyświetlacz 4x16
9. Zasięg na benzynie
10. Zasięg na LPG
11. Obrotomierz
14. Inspekcja olejowa
15. ???? - co jeszcze
--------------------------------------------------------------
15. jak już pomiar temp na zew. to rozważ alarm oblodzenia poniżej np 4stopni który po obniżeniu się temperatury na zewnątrz poniżej 4 stopni załączy alarm na 5 s. i tak przy każdej próbie odpalenia samochodu poniżej 4 stopni.
16. sterowanie klimatyzacji manualnej myślę że niebędzie z tym problemów
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 8:37 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

hundy21, co prawda nie jestem autorem projektu Very Happy, ale chciałbym zrobić coś więcej niż proponuje Rafał.

15. Sygnalizację dźwiękową oblodzenia jak najbardziej chciałem zamieścić w programie
16. To już drugi głos na sterownanie klimatyzacją !

Proszę o kolejne propozycje.
rafal
Site Admin

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 8:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Wszystko kapuje ale, skąd wyście wzięli te 128 K pamięci ? Przeciez atmega 168 ma tylko 16 kili. Oczywiście że 128 kilo to w zupełności wystarczy, az na zapas, no ale taka pamięc ma tylko atmega 128, a tu niestety puki co zaimplementowac sie nieda.

No chyba ze ktoś sie pokusi o wykonanie projektu przejściówki w protelu, takiej która by sie nadała do naszej płytki, to wtedy moge zamówic większą ilość takich przejsciówek, polutowac im atmege 128 i wtedy problem pamięci odpadnie. Chetnych na zaprojektowanie przejsciuwki zapraszam na PRV.

Jeśli chodzi o sterownaie klimatyzacją to sam myślałem żeby to wpakowac to wersji 4.0 na atmedze 168.

Teraz zprawa obortów silnika- ktos wpadł na pomysł, zeby miezyć czas pomiedzi wtryskami, pomysł żeczywiście niezły, jak by nie auta które maja po kilka wtrysków palina w cykl Smile (tzw, miedzywtryski), Niestety w takim aucie to nie zadziała, zreszta co podczas hamowania silnikiem ? bedziemsz miał 0 obrotów Smile

No ale nie myślcie że próbuje zniechęcać, dla mnie alternatywny porogram kompouterka jest na ręke Wink pod warunkiem żejest na moja płytke Smile

No ale jak bysmy sie zniechęcali na poczatku to nic by w życiu nie powstało Wink
Ja sporo czasu poswięciłem na odpalenie komuterka zeby byuyło jak nalezy.
Powodzenia .... i nie poddawajcie sie Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 5:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Rafał, piszesz wyżej że przygotowujesz nowy projekt pod atmega 32/64. Niestety procesory te w żaden sposób nie są ze sobą wymienne (Atmega32 dostępna jest w obudowach PDIP40 lub TQFP/MLF44 a Atmega64 tylko w obudowie TQFP/MLF ale niestety 64 pinowej).
Możliwości ATmegi64 też są o wiele większe, także jeżeli możesz to sprecyzuj który z w/w procesorów chcesz wykorzystać.
rafal
Site Admin

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 9:07 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

poprostu żle napisałem Smile
to ma być pot atmege 16 lub 32
ale znalazłem odpowiednik atmego 64 która występuije w dipie Smile, teraz nie pamiętam jak sie ona zwie, ale ma 64 kilo pamięci to poprostu taka rozszeżona atmega 32 Smile

Myslałem na zreobieniem projektu na atmege 128, niestety musiałem zrezygnować z tych samych powobów co z atmegi 64- montarz smd Sad

Niestety zauważyłem e sporo ludzi uwala swoje procesory a w warunkach czysto amatorkich wymiuana procesora smd jest poprostu nie możliwa.
Dlatego pozostałem przy obudiowie DIP.
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Pon Mar 10, 2008 9:44 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

1. Odpowiednik Atmegi64 w obudowie DIP to Atmega644 (przynajmniej jeżeli chodzi o pamięć !!!).
2. Stosując podstawkę typu PLCC pod procesorek pozbywamy się problemu związanego z uciążliwą wymianą procesora (w przypadku Atmega128 byłaby to podstawka PLCC64)
rafal
Site Admin

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 9:19 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

z podstawką to tez myślałem, ale te podstawki bardzpo tanie nie sa a przemyślałem sprawe i 64 kilo pamięci to naprawdę spooooooooro Smile

Poza tym można zastosowac kilka rodzajów procesorów, a atmega128 ma jako jedyna wyprowadzenie 64 pin a za tania nie jest, dlatego zrezygnowałem Smile
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Wto Mar 11, 2008 6:17 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Może warto poszukać podstawek, bo widzę że ceny tych podstawek już spadają.
Z linku poniżej można niektóre kupić już poniżej złotówki.
http://www.atel.com.pl/produkt.php?hash=03514

Coś chyba masz nieaktualne informacje Wink gdyż Atmega128 wcale nie jest jedynym procesorem który ma 64pinową obudowę. Dla przykładu w takiej samej obudowie oprócz w/w Atmegi sprzedawane są:
ATmega165
ATmega169
ATmega1281
ATmega2561
ATmega256RZAV
ATmega325
ATmega329
ATmega64
ATmega645
ATmega649
ATmega3250
ATmega3290
ATmega6450
ATmega6490
jackow2
Bardzo zaangażowany

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 6:41 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

PiKuŚ podałeś złego linka do podstawki - tam jest PLCC44 a jak sam piszesz ma być PLCC64 - obecnie ta firma nie oferuje w sprzedaży PLCC64
potem poszukam to mogę dopisać do tego postu po ile w "moje" firmie kupują takie podstawki, ale wiem że nie jest łatwo dostać je w dobrej cenie.
Do Rafal - co do przelotki to "my" robimy przelotkę z PLCC84/14 wyprowadzeń i jest OK
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
jackow2
Bardzo zaangażowany

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 7:04 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

co do ilości danych podawanych na wyświetlaczu - to uważam że co za dużo to niezdrowo - my mamy prowadzić auto a nie czytać "bajery",
chyba że akurat jesteśmy pasażerem,
choć znam kierowców którzy prowadząc autobus np. do Rzymu oglądaja telewizor zammieczczony nad głową ( dla pasażerów) !!!
Jak się takiemu zwróciło uwagę to jeszcze dyskutował i mówi że on ma podzielną uwagę na to so sie dzieje - no zdolny gość - pomyślałem - sam kiedyś prowadziłem autobusy -ale wszystko do czasu - do czasu !
Wracam do tematu - jak dla mnie to "rafal" + sterowanie klimą + możliwość wklepania ilości zatankowanego paliwa aby mógł pokazać ile jeszcze przejedziemy na zbiorniku.
Co do pokazywania spalania PB i LPG to raczej bez sensu przecież jak ktoś zakładał instalacje LPG to nie po to aby tylko być posiadaczem takowej.
Ja jeżdżę na LPG od 1998 roku - to były piękna czasy - LPG po 0,60 PLN a PB po 1,80 - przebitka 3x Exclamation
Ja na PB przejechałem przez te lata może ze 100 km - ale kiedyś nie było tyle stacji LPG
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 1:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jackow2, ja rzuciłem tylko propozycje. Jeżeli chodzi o sensowność pokazywania spalania i PB i LPG to np. w podróży zagranicznej, gdzie często albo nie ma na stacji odpowiedniej przejściówki albo nie ma stacji LPG. Wtedy zmuszeni jesteśmy jechać na PB i przydałyby się prawdziwe wskazania spalania bez konieczności ponownej kalibracji. Po drugie różnica/przebitka w cenie nie jest już tak duża jak kiedyś a kto wie jak będzie dalej dlatego też ja osobiście już teraz dość często jeżdżę na PB (jak skończy się LPG) gdyż w ten oto sposób zwiększa mi się zasięg pomiędzy kolejnymi tankowaniami.
jackow2
Bardzo zaangażowany

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 2:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Owszem też czasami robię dalsze wypaday ale staram się wcześniej ustalić gdzie jakie są stacje LPG i z jakimi końcówkami, bo na "zachodzie" taniej mi wyszło, u nas dokupić końcówkę i tam się tankować - teraz mam 3 różne - na necie też można znaleźć info o LPG za Odrą i Tatrami - ale to inne forum.
Ale dzięki za uwagę - przyjmuję wszystko z pokorą - przecież to nieobowiązek jeździć na LPG jak się go posiada.
A ja osobiście mam zamiar dołożyć drugi Atmega8 skalibrowany pod PB i zrobić przłącznik od kompa gazu aby przełączał na drugi procek -wiem że to trochę pod górkę ale dla mnie na dzień dzisiejszy tak jest najprościej - ale to tylko jako "bajer"
Powrót do góry
LoLu
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Pią Mar 14, 2008 11:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pod górkę ?
to jest pod górkę z przyczepą węgla i bez śniadania Very HappyVery HappyVery Happy
hudy21
Nowy

PostWysłany: Sob Mar 15, 2008 10:29 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

witam to kiedy można się spodziewać pierwszych projektów. Piszę gdyż sam autor komputerka rafal niczym nowym nie jest zainteresowany. Sam pytałem go o inny wyświetlacz np 4x16 i chyba się przestraszył tematu bo cisza.
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Sob Mar 15, 2008 10:51 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Na razie czekam jeszcze na propozycje funkcji które przydałoby się zaimplementować a od tego uzależniony jest wybór procesora i układów dodatkowych. Myślę, że jak nic nowego już się nie pojawi to w przyszłym tygodniu zrobię krótkie podsumowanie i roadmapę do pierwszej wersji projektu.
rafal
Site Admin

PostWysłany: Sob Mar 15, 2008 4:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Nie oddzywam sie odnoście wzmiany wyswioetl;acza z prostego powodu- ie mam takich wyswietlaczy w ofeercie

A dlaczego nie mam? A no dlatego ze nie są one zby tanie. A klient decydując sie na zakup komputerka- niestety najpierw patrzy na cene.

Jak bym wiedział że jest z 20 chętnych co kupi komputerek i chcą załoiżycwyswietlacz 4*16 to mogę soft przerobić i po sprawie, ale dla jednej czy 2 osób niestety to dla mnie strata czasu Sad. Woje poświecic go mna pisanie wersji 4.0 Smile
Powrót do góry
jackow2
Bardzo zaangażowany

PostWysłany: Sob Mar 15, 2008 8:30 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

dla PiKuŚ
od 16 punktu zapożyczone z licznika rowerowego
Twoje - dla lepszego zobrazowania,
1. wyświetlacz 4x16
9. Zasięg na benzynie
10. Zasięg na LPG
11. Obrotomierz
14. Inspekcja olejowa
15. ???? - sterowanie klimą
16. średnia prędkości jazdy (z punktu A do B)
17. liczba G - przeciążenie (oczywiście wartości nie z F1 - tylko od 0.1 do 1.0)
18. KILOMETRY –MILE gdyby ktoś pojechał do Anglia lub inne podobne kraje z "mph"
19. czas jazdy (z punktu A do B) czyli stoper

jak się bawić to na całego

co do temperatury oblodzenia, to jest to dość skomplikowane - trzeba było by mieć jeszcze czujnik wilgotności i uwzględniać
DP - temperatura punktu rosy,
FP - temperatura punktu szronu,
T - temperatura powietrza, o innych nie wspomne - ale OK może być skoro ma być FULL wypas
Powrót do góry
rafal
Site Admin

PostWysłany: Sob Mar 15, 2008 9:05 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysły świetne Smile

A może jak już fantazjujemy- to może by dokupić modół GPS widziałem takie na allegro z tego co pamiętam około 150 i program do obsługi w bascomie tez gdzies na sieci widzaiłęm i bedziemy miec odrazu GPS Smile

No i oczywiście trzeba podpiąść jeszcze komórkę GSM żeby w razie czego wysyłam nam pozycję GPS poprzez wiadomość sms Razz

Wiem że to fantazje- prawie Smile

Mam tez na stanie ładny układ scalony który pracuje jak dyktafon cyfrowy, można go obsługiwac poprzez i2c wiec mógł by odrazu informowac nas o wszytkim 9prawie wszytkim) głosowo Smile

To by był dopiero bajer Smile

Nie bieżcie tego jako złośliwość- poprostu tez mi troche fantazja puściła Smile
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Komputer pokładowy-zagadnienia ogólne Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Idź do strony 1, 2  Następny
Strona 1 z 2

Skocz do: