Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna www.nestor-electronic.pl
Forum sterowników procesorowych- programy BASCOM

FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

sterownik kominka z płaszczem wodnym

Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Sterownik pieca CO
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
miczuś
Nowy

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 6:12 pm    Temat postu: sterownik kominka z płaszczem wodnym Odpowiedz z cytatem

Witam!
Czytając opis sterownika widzę,że można go podpiąć do sterowania kominkiem z płaszczem wodnym tzn. w głównym stopniu sterować pompą obiegową.

Jednak czy jest możliwość:
1.sterowania dolotem zimnego powietrza z zewnątrz?
Pokazane jest to na animacji TUTAJ
2.zrobienia funkcji "koniec drewna w kominku" tzn.
"Bardzo przydatna jest funkcja umożliwiająca sygnalizację końca drewna w kominku. Pozwala to na załadowanie (rozsądne !!!) komory spalanie drewnem a kominek sam powiadomi sygnałem dźwiękowym o wypaleniu się drewna. Po załadowaniu komory sterownik jest w stanie przez ok. 1.5÷2 godzin utrzymać dokładnie temperaturę w komorze grzewczej z dokładnością ±3°C. Aby kominek nie "alarmował" użytkowników w nocy, układ posiada zegar RTC, który pomiędzy godziną 22.00 a 6.00 dezaktywuje tą funkcję, włączając inna a mianowicie po spadku temperatury kominka poniżej 60°C zostaje zamknięta przepustnica. Ponieważ komin jest nadal nagrzany, otwarta przepustnica umożliwiała by zasysanie powietrza i w efekcie niepotrzebne schładzanie kominka. Zamknięcie przepustnicy minimalizuje ten szkodliwy efekt."
Ten powyższy cytat wziąłem z TEGO opisu.
Pozdrawiam
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Odwiedź stronę autora
rafal
Site Admin

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 9:39 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

oczywiscie że można by napisac taki program, albo zmodyfikowac istniejący, nie wiem tylko jak jest rowiązane sterowanie tom przepustnica powietrza, czy to silnik krokowy czy jakieś inne rozwiąanie

Ale generalnie do wykonania
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
miczuś
Nowy

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

To jest niby serwomechanizm modelarski.
Powrót do góry
LoLu
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Sob Sty 19, 2008 11:52 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

pomysł ciekawy Very Happy nie wpadłbym na sterowanie przepustnicą kominka Very Happy w celu regulacji temp, a mam takowy hehhehe, , muszę coś wykitrać <lol>
miczuś
Nowy

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 10:22 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Pomysł jest bardzo ciekawy!Zwłaszcza,że jak już obserwuję od dawna na allegro tę przepustnicę ze sterowaniem (488zł) i za każdym razem sprzedają się po 3-4 sztuki to chyba warto coś takiego stworzyć?
Ja osobiście potrzebuję tylko dla własnego użytku.

Czyli jaka jest kolejność?
Mam zakupić ręczny dolot zimnego powietrza + serwomechanizm,przerobić i dać odpowiedź jak sterować silniczkiem ?
Powrót do góry
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 11:44 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no a potem napisać program Twisted Evil i dać pare działów niżej Cool "Projekty użytkowników" Laughing
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email
miczuś
Nowy

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 11:47 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miglandz napisał:
no a potem napisać program Twisted Evil i dać pare działów niżej Cool "Projekty użytkowników" Laughing

to już za trudno brzmi Sad
Powrót do góry
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 11:55 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

mogłbym nawet cosik takiego sklecić ale czy nie odebrał bym wtedy pracy rafałowi Twisted Evil Wink

ps. a skąd ten kominek wie kiedy drewno sie kończy ? Shocked
Powrót do góry
miczuś
Nowy

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 11:58 am    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

to mam zmontować tę przepustnicę z serwomechanizmem?
Powrót do góry
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 12:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

no montuj ktoś napeno napisze programik Cool
Powrót do góry
Lewy
Lekko zaangażowany

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 12:49 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miglandz napisał:
a skąd ten kominek wie kiedy drewno sie kończy ? Shocked

Kiedy zaistnieje przypadek, że pomimo otwartej przepustnicy, temperatura zaczyna maleć.
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość
rafal
Site Admin

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 3:08 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Miglandz napisał:
mogłbym nawet cosik takiego sklecić ale czy nie odebrał bym wtedy pracy rafałowi Twisted Evil Wink

ps. a skąd ten kominek wie kiedy drewno sie kończy ? Shocked

Możesz pisac taki program, jełsi mam być szczery to miałem coś takiego napisać, ale z braku czasu nie mam kiedy, w zasadzie to jak będzie w dziale projkty to kazdy będzie mógł z niego skożystać Smile

Mi osobiście yoto na rękę pod warunkiem że program jest na moją płytke- wtedy bedzie miała w iecej zastosowań Smile
Powrót do góry
Zobacz profil autora Wyślij prywatną wiadomość Wyślij email Odwiedź stronę autora
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 3:23 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

a to zabieram sie za pisanie Smile

ogolnie założenia komuterka Smile
zegarek - od godziny 22 do 6 alarm wyłączony
jeżeli temp w kominku spadnie poniżej 60 to przepustnica sie zamyka/.
jeżeli temp spada poniżej ustalonej to przepustnica sie otwiera, jeżeli nadal spada to włącza sie alarm o braku drewna
jak temp wzrośnie powyżej ustalonej przepustnica sie zamyka Smile

tylko ile czujników temp będziemy brali pod uwage? tylko 1 w kominku czy jeszcze jakieś inne ?
Powrót do góry
LoLu
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 7:04 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

ten programik to pikuś Very Happy, powiedzcie mi jeszcze tylko coś więcej o sterowaniu dolotem powietrza, jak to i gdzie podłączone? ma to być zwykły wentylator który tłoczy powietrze pod kominek ??
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 7:59 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Lolu bedziesz to robił ?
Powrót do góry
miczuś
Nowy

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 9:37 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

LoLu napisał:
ten programik to pikuś Very Happy, powiedzcie mi jeszcze tylko coś więcej o sterowaniu dolotem powietrza, jak to i gdzie podłączone? ma to być zwykły wentylator który tłoczy powietrze pod kominek ??

Tam nie ma żadnego wentylatora,powietrze wchodzi grawitacyjnie.
Jedyne co jest to ta sterowana przepustnica (rura ocynk fi=125mm zamykana i otwierana)

Miglandz napisał:
a to zabieram sie za pisanie

Super!!!

Miglandz napisał:
ogolnie założenia komuterka
zegarek - od godziny 22 do 6 alarm wyłączony
jeżeli temp w kominku spadnie poniżej 60 to przepustnica sie zamyka/.
jeżeli temp spada poniżej ustalonej to przepustnica sie otwiera, jeżeli nadal spada to włącza sie alarm o braku drewna
jak temp wzrośnie powyżej ustalonej przepustnica sie zamyka

Czy tę przepustnicę pójdzie po godz. 22 (jak np. będzie impreza) przestawić w tryb dzienny?

Miglandz napisał:
tylko ile czujników temp będziemy brali pod uwage? tylko 1 w kominku czy jeszcze jakieś inne ?

W oryginalnej wersji jest tylko ten czujnik na kominku co mierzy temperaturę wody,ale czy można by było dodać jeszcze czujnik temperatury pomieszczenia i wtedy jeżeli ustawiona temperatura jest np. 21 stopni (w pomieszczeniu) to przy 23 stopniach przepustnica się zamyka a przy 20 otwiera?

Wysłałem maila temu Panu co podałem tego drugiego linka w moim pierwszym poście i odpowiedział mi następująco:
"Do procesora są podpięte następujące elementy:
1.czujnik temp. kominka DS1820 - komunikacja 1Wire
2.czujnik temp. powietrza w dmuchawie DS1820 - komunikacja 1Wire. Pomiar z tego czujnika wykorzystywany jest tylko w celach informacyjnych, sterowanie nie korzysta z niego.
3.RTC
4.klawiatura 3 klawisze
5.LCD 2x24 znaki podłączone w trybie 4 bitowym
6.serwomechanizm modelarski, praktycznie dowolny. Ja zastosowałem "najtańszy", o ile pamiętam HS-...... ???
To są w skrócie wszystkie elementy podłączone do mikroprocesora. Sposób podłączenia jest dowolny i tak później Pan deklaruje w programie przypisanie poszczególnych pinów !
Problem jedynie będzie podczas dobierania współczynników PID - na to prostego lekarstwa nie ma. Ja przez parę dni "bawiłem" się na zasadzie zmiany współczynników -> rejestracji parametrów -> analizy zapisu -> zmiany współczynników -> itd........ aż uzyskałem "przyzwoite" rezultaty.
Trochę zabawy jest ale w domu grzeję kominkiem już 5 lat i mam święty spokój. Na sezon grzewczy zużywam ~10m3 drewna do ogrzewania domu o pow. 170m2 (temp stała w domu ~20-21stC)"

To by było na tyle.Jutro zamawiam serwo i przepustnicę.
Powrót do góry
Miglandz
Stały bywalec

PostWysłany: Nie Sty 20, 2008 9:53 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

miczuś napisał:
Czy tę przepustnicę pójdzie po godz. 22 (jak np. będzie impreza) przestawić w tryb dzienny?

tak czemu nie Smile

juz mam napisane troszeczke kodu. jutro u babci na lapku postaram sie napisać reszte Wink

miczuś napisał:
W oryginalnej wersji jest tylko ten czujnik na kominku co mierzy temperaturę wody,ale czy można by było dodać jeszcze czujnik temperatury pomieszczenia i wtedy jeżeli ustawiona temperatura jest np. 21 stopni (w pomieszczeniu) to przy 23 stopniach przepustnica się zamyka a przy 20 otwiera?

czemu nie Smile

no i postaram sie zmiescić wszystkie ustawienia w procesorze, ale jeśli sie nie da to np. tmperatura min i max bedzie wpisana na stałe.

mam podobne urządzonko w domu zastosowane do pieca centralnego ale było to robione za czasów kiedy jeszcze nie było dostępu do takich kontrolerów wiec wszystko jest oparte na przekaźnikach i termostatach Twisted Evil
Powrót do góry
miczuś
Nowy

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 9:15 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Dostałem dziś serwo i chyba jest problem.
To nie jest zwykły silniczek,który się obraca o 90 stopni i otwiera przepustnicę...
jako,że nie obracało mi się po podłączeniu do napięcia to poszperałem na forach i znalazłem taki opis:
"czarny masa, czerwony +4,8V do +6V a na żółty sygnał sterujący...
Sygnał sterujący to prostokątne impulsy dodatnie 1-2ms w odstępach conajmniej 18ms. Zależnie od długości impulsu serwo wychyla się o dany kąt - 1ms max w jedną, 2ms max w drugą, 1,5ms to środek i tak dalej analogicznie... "
i co teraz ??? Sad
Powrót do góry
rafal
Site Admin

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 9:21 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

jest taka instrukcja w bascom co steruje serwami Smile
Powrót do góry
miczuś
Nowy

PostWysłany: Sro Sty 23, 2008 9:25 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to super!
Czekam więc z niecierpliwością na paczkę z firmy Nestor oraz na program od Miglantza.
Powrót do góry
PiKuŚ
Zawsze na posterunku

PostWysłany: Czw Sty 31, 2008 10:57 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

No to ja się odważę Smile i zdradzę rąbek tajemnicy. Owa tajemnicza komenda to:
"config servos"
Powrót do góry
Los
Nowy

PostWysłany: Wto Lis 18, 2008 3:05 pm    Temat postu: Sterowanie kominkiem. Odpowiedz z cytatem

Ja mam kominek z płaszczem wodnym i przepustnica powietrza, napisałem już programik sterujacy, ale przekonałem się że nie jest to takie proste sterować procesem spalania.

Kominek w przeciwieństwie do kotła z dmuchawa ma duża bezwładność.
Po zamknięciu przepustnicy, temp. potrafi mi podskoczyć jeszcze nawet o 20 oC, a po ponownym otwarciu, jak drzewo już prawie przygasa zanim ponownie się rozpali to może mocno jeszcze spaść. Może należałoby zastosować dmuchawę do rozpalania przygasającego drewna.

Myślałem żeby badać także temp. spalin czyli czujnik na rurze kominowej (czujnik do 500 oC) ale również temp. spalin potrafi nieźle skakać.

Należało by badać też nie tylko sama wartość temp. ale również jej przyrostu i opadania.
Powrót do góry
jecekjacek
Nowy

PostWysłany: Pon Paź 26, 2009 8:18 am    Temat postu: Re: Sterowanie kominkiem. Odpowiedz z cytatem

Los napisał:
Ja mam kominek z płaszczem wodnym i przepustnica powietrza, napisałem już programik sterujacy, ale przekonałem się że nie jest to takie proste sterować procesem spalania.

Kominek w przeciwieństwie do kotła z dmuchawa ma duża bezwładność.
Po zamknięciu przepustnicy, temp. potrafi mi podskoczyć jeszcze nawet o 20 oC, a po ponownym otwarciu, jak drzewo już prawie przygasa zanim ponownie się rozpali to może mocno jeszcze spaść. Może należałoby zastosować dmuchawę do rozpalania przygasającego drewna.

Myślałem żeby badać także temp. spalin czyli czujnik na rurze kominowej (czujnik do 500 oC) ale również temp. spalin potrafi nieźle skakać.

Należało by badać też nie tylko sama wartość temp. ale również jej przyrostu i opadania.

Witam
w matematyce odpowiednikiem przyrostu i opadania są pochodne
Czy jest taka instrukcja w bascom, która mierzyłaby wartość w czasie
wyglądało by to tak

[instrukcja] [parametr mierzony np. (temp)] , [czas1], [czas2]
gdzie czas1 - czas pomiędzy pierwszym i drugim pomiarem myślę że dla przepustnicy powinno wynosić od 0,5 do 2 min zależy to od stopnia bezwładności pieca
gdzie czas2 - czas po którym pomiar będzie powtarzany z tym że czas1<czas2
matematycznie [instrukcja]=temp1(mierzona w chwili t1)-temp2(mierzona w chwili t2) dzielone przez (t1-t2)
oczywiście jest to przełożenie matematyki na prosty sposób sterowania (automatykę) brakuje tylko instrukcji informatycznej
Question Laughing

pozdrawiam Jacek
Powrót do góry
Jacek Zieliński
Nowy

PostWysłany: Sro Lut 17, 2010 8:02 pm    Temat postu: Odpowiedz z cytatem

Witam,

super, że znalazłem ten temat. Specjalnie zaczynam zgłębiać temat Bascom-a aby wykonać takie urządzenie do kominka z płaszczem. Widzę, że dawno nikt nie pisał nic nowego. Czy temat umarł i nie doczekał się finalizacji ??

Pozdrawiam,
Jacek Zieliński
Powrót do góry
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum www.nestor-electronic.pl Strona Główna -> Sterownik pieca CO Wszystkie czasy w strefie CET (Europa)
Strona 1 z 1

Skocz do: